Anasayfa
BAŞSAĞLIĞI Yazdır E-posta

Arkadaşımız, Değerli Yazarımız,

Çocuk yazınının usta ismi,

AHMET UYSAL’ı

3 Temmuz 2011 günü kaybettik.

Hepimizin başı sağ olsun.

 

ahmetuysal.jpg          

AHMET UYSAL’IN ÖZ GEÇMİŞİ

Balıkesir (1938) doğumlu olan Ahmet Uysal, Savaştepe İlköğretmen Okulunu, Gazi Eğitim Enstitüsü Eğitim Bölümünü bitirdi. İlkokul, lise ve eğitim enstitülerinde öğretmen ve yönetici olarak görev yaptı. Balıkesir, Yozgat, Çanakkale ve Bursa illerinde bulundu. İlköğretim müfettişliğinden emekli oldu.

Yazın yaşamına şiirle başladı. İlk şiiri, Şairler Yaprağı (Dinar, 1954) dergisinde yayınlandı. Çeşitli gazetelerde çocuk yazını, eğitim ve kitap tanıtma yazıları yazdı. Pek çok dergide şiir, öykü ve eleştiri yazılarıyla görüldü. Bursa’da “Çocuklara Öykü” adlı bir dergi çıkardı (1975). Günümüz yazın dergilerinde (Çağdaş Türk Dili, Yazılıkaya, Şehir, Beşparmak, Afrosisyas, Alaz…) yazmayı sürdürdü...

Yaşamını sürdürdüğü Edremit/Altınoluk beldesinde 3 Temmuz 2011 günü vefat etti. 

Öykü, çocuklar için şiir, çocuklar için öykü dallarında ödülleri vardır.

Çocuklar için yazdığı kitapların sayısı 120 dolayındadır. Koza Yayın, Bilgi, Gendaş, Özyürek, Top yayınevlerinde çıkan çocuk kitaplarından bazıları: Gökçe Martı Öykü Dizisi (10 Kitap), Çıtırcık Öykü Dizisi (10 kitap), Mavi Masallar Dizisi (10 kitap), Pembe Pati Öykü Dizisi (10 kitap), Cici Bici Hikâyeler (10 kitap), Alaca Baykuş (öykü), Çöpçü Martı (öykü), Anası Bulut Babası Yağmur (roman), Keloğlan’ın Diliyle (masal), Kuşgölünde Günler (şiir), Mağara Gölünde Serüven (öykü), Ayda Yaz Uykusu (bilim kurgu roman), Gezgin Kedi (öykü), Homeros’u Gören Zeytin Ağacı (öykü), Tepeli Patka (öykü), Şiirce Masallar (10 kitap)

En son ülkemizin kültürel varlıklarını, antik, tarihi, coğrafi-sosyal değerleri, bir nehir roman akışı içinde, yer yer kuş bakışıyla, yer yer bilimsel kaynaklar yardımıyla gezi ve serüven kurgusu içinde işlendiği bir dizi üzerinde çalışıyordu.  Yayınevimiz için hazırlanan ilk iki kitap (Kuşların İpek Yolu, Aynalı Çarşı) yazılmış ve üçüncü kitabın (Kuşların Mavi Yolculuğu) yazımı sürüyordu.

Şiir kitapları:

. SULARLA / Yeni Biçem Yayını, 1994, Bursa

. UZAK YAZLARDA / 1998, Düşlem Yayını, 1998, Bursa

. ACININ GÜMÜŞÜ / 1999, Bilgi Yayınevi, 1999

. ŞİİRTÜVEN, İmbat Yayınları, 2006

Aldığı şiir ödülleri:

. 1. İlkbahar Öykü ve Şiir Yarışması (Damar Dergisi/Çankaya Belediyesi) “Kuşgölünde Günler” adlı dosya ile İkincilik Ödülü

. Ceyhun Atuf Kansu Şiir Ödülü (1998) (Uzak Yazlarda)

. Yunus Nadi Şiir Ödülü (1999) (Acının Gümüşü)

. Ergin Günçe Şiir Ödülü (2008) (Eylül Ebruları adlı dosyayla)

 
< Önceki   Sonraki >

Bu Hafta

Advertisement

online_satis_btn.jpg

Mobil Uygulamalarımıza Google Play üzerinden ulaşabilirsiniz.

Android app on Google Play

Dijital kitapları keşfet

 

 

Sınav Sonuçları için tıklayınız...
zkitap
 
Kelebek Animasyon Stüdyosu

KOZA Başarı Tespit Sınavı Soru Dağılımları 2016-2017

2, 3 ve 4. Sınıflar 1. Dönem Başarı Tespit Sınavı Soru Dağılımları

5, 6 ve 7. Sınıflar 1. Dönem Başarı Tespit Sınavı Soru Dağılımları

 

8. sınıflarda uygulanacak sınavların soruları, MEB TTKB’nin 31.08.2016 tarih ve 79031618-480 -E.9260557 sayılı “2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı Merkezî Sistem Ortak Sınavları” konulu yazısıyla açıklanan konu/kazanımlara ve çalışma takvimine göre hazırlanacaktır. Bu çizelgelere “www.meb.gov.tr ” adresinden ulaşabilirsiniz.

Yayın Katalogları

Sitede Olanlar

Şu anda 7 misafir bağlı
Ziyaretçiler: 25170931

Çocuk Edebiyatı Yazarlarımız

RocketTheme Joomla Templates